Přeskočit na obsah
logo Ostrava

„Vlčí žena“ Tanja Askani na fotografiích v našich výstavních prostorách

Datum publikování: 04.10.2019

Tanja Askani

rozená Kovalská
spisovatelka, vynikající fotografka a uznávaná expertka na vlky,
je rodačkou z Ostravy-Poruby.

Od roku 1991 žije v Německu, kde pracuje v největším severoněmeckém zooparku Wildpark Lüneburger Heide.

Nastoupila zde jako profesionální sokolnice, brzy však přibrala do své péče vlky a už téměř čtvrt století se věnuje výhradně těmto šelmám. Splnila si tím svůj dávný sen.

Její schopnost empatie, respektu a nesobecké lásky k vlkům je enormní. Dokázala si s nimi vybudovat zcela zvláštní, silně emotivní vzájemný vztah. Své vlky vnímá jako citlivé, inteligentní jedince, kteří nemají krvelačnou povahu, ale řídí vlastními zákony, které nemohou přizpůsobovat těm našim. Stala se odbornicí, která svou praxí vyvrací mýty, provázející tato kontroverzní zvířata po celá staletí. O své práci píše knihy, pořádá přednášky a je častým hostem médií.

Texty doprovází svými unikátními fotografiemi. Její publikace měly velký ohlas jak u laické tak u odborné veřejnosti a následovala další vydání. U nás se knihy Tanji Askani objevily až v nedávné době.

V současnosti je tu k dostání knížka „Naše vlčice Flocke“, popisující dramatický začátek Tanjina života s vlky, a obsáhlejší kniha „Vlčí stopy“. V ní nás autorka nechá nahlédnout do zákoutí vlčího výběhu, podělí se s námi o příběhy svých vlků a vykreslí nám jejich skutečnou podobu.

Vlčata přicházejí k Tanji Askani brzy po narození v beznadějném stavu z jiných zooparků. Ona jim zachrání život a pečuje o ně doma do doby, než jsou schopna přemístění do výběhu ve Wildparku. Zůstává pak s nimi v trvalém každodenním kontaktu.

Vystavené fotografie zachycují některé z okamžiků, které hovoří o mimořádném vztahu Tanji Askani k těmto fascinujícím zvířatům.